Program nauczania jest oparty na intuicyjnym sposobem mówienia po włosku kładącym nacisk na bardziej praktykę niż na teorię. Teoria jest traktowana jako źródło, studnia – z której czerpiemy wodę, tyle tylko, ile potrzeba do mycia czy gotowania w żależnosći od tego, co chcemy robić.
Polski i włoski wywodzą się z łaciny i mają ze sobą dużo wspólnego.Jednak język praktyczny składa się z cząstek. Musimy się zastanowić, na ile go znamy i jak go używać w danej sytuacji. Zajęcia będą przypominały coś w rodzaju gry planszowej, gdzie uczestnicy odblokują różne płaszczyzny poprzez znajomość języka. Uczenie się nowych słówek odbywać się będzie na podstawie włoskich piosenek, które są bardzo łatwo przyswajalne.
Zajęcia są podzielone na dwie grupy, dla początkujących i dla zaawansowanych. W każdej chwili, jeśli ktoś poczuje się na siłach, może przejść do grupy o wyższym stopiu trudności.
Dla początkujących:
- czasowniki być i mieć. Fundamenty języka włoskiego. ESSERE i AVERE
- cząstki mowy. Najważniejsze cząstki języka włoskiego. Jakich składników używamy do recepty mowy? Potraktowanie języka włoskiego jak zupy. “Zuppa Romana”.
- czasowniki w ARE. (ballare, cantare, mangiare, parlare ecc.)
- czas teraźniejszy, końcowki.
- czas przeszły, używamy “fundamenty języka”, mieć i być.
- rodzajnik, czyli to, czego nie ma w języku polskim. IL. LA. UNA, UN.
- przyimki, czyli to, czego nie ma w języku polskim. DI, A. DA, IN. CON, SU, PER, TRA, FRA.
Melodia włoskiego języka. Wszytko się kończy na A, jeśli żeńskie, na O, jeśli męskie.
Zajęcia będą polegały na świadomości poruszania się w obcym języku tak, aby zbudować pewność i umiejętność poruszania się w większości sytuacji z pewnym “niezbędnikiem” językowym.
Włoskie spotkania. Przedstawianie się i opowiadanie o sobie - kim jestem, jak się nazywam, gdzie pracuję. Ćwiczenia nad inicjatywą i zadawanie pytań. Co zrobię dzisiaj, co zrobiłam wczoraj. Co lubię. Moje dzieci. Moja rodzina. Gdzie pracowałam, gdzie pracuję. (Lavorare, lavorato, mi piace).
Słówka z piosenek.
Quando quando tu verrai. (kiedy)
Che bella cosa. (jak)
L'Italiano.Bella Ciao.
inne...
Dla zaawansowanych:
Konstrukcja Condizionale. Konwersacje. Powtórzenia znanej gramatyki w rozmowie i praca nad błędami. Poznawanie ludzi i praktyczne stosowanie języka. Do jakich konkretnych celów jest im coś potrzebne, do pracy, turystycznie, prywatnie? Poznawanie każdej osoby po włosku. Dialog i otwieranie na wszytkich płaszczyzn.
Barnaba Bonati
W 2009 ukończył łódzką PWSFTviT na wydziale Reżyserii Filmowej. 2 lata później skończył kurs Pedagogiczny w Pracowni Alternatywnego Wychowania w Łodzi. Pracował jako asystent reżysera przy tworzeniu filmów reklamowych oraz fabularnych, jako tłumacz oraz jako nauczyciel języka włoskiego
Zajęcia trwają 2 godziny zegarowe
Cena 40 zł/spotkanie
W karnecie 4 czwartki 120 zł
Miejsce:
Stowarzyszenie „Sztuka Dobrego Życia” w Łodzi, ul. Sienkiewicza 61.
Jak trafić: wejście z Pasażu Schillera, budynek pofabryczny – tuż przy Straży Miejskiej. Po przejściu przez bramę należy kierować się w lewo do ostatniej klatki schodowej. Na drzwiach jest plakat Stowarzyszenia.
Informacje pod numerem telefonu 512 354 599
Nauka języka włoskiego
czwartki, godz. 18
Regularne spotkania (Mała sala)
Naucza Barnaba Bonati
